Делфинариума във Варна е открит е на 11 август 1984 година и разполага с 1200 места. Размерите на басейна са 12 на 15 метра и дълбочина 6 метра. Пълни се с морска вода чрез специална помпена система, като водата се извлича от Черно море на 150 – 160 метра от брега и дълбочина 3 – 6 метра, където тя е най-чиста и се подлага на преработка преди да достигне до басейна.
Варненският делфинариум се намира в северната част на Морската градина в град Варна, единственият делфинариум не само в България, но и на Балканския полуостров. Делфинариума има пет делфина – 2 женски и 3 мъжки – Доли и Йоана; Кимбо, Бимбо и Флипър.
Сградата впечатлява с футуристичната си конструкция и фасада от алуминий и стъкло. Делфинариумът е проектиран от колектив, под ръководството на известния архитект Симеон Саралиев. Самата постройка представлява лека пространствена конструкция във формата на стъклен куб, с размери 30 х 30 метра и височина 14 метра.
Басейнът повтаря точно т.нар. „американски стандарт” за отглеждане на морски бозайници. Тъй като първите делфинариуми са построени в САЩ, този стандарт е еталон за целия свят.
Идеята за създаването в България на делфинариум на черноморското ни крайбрежие за пръв път е лансирана от зоолога Николай Боев. В първоначалната си формулировка тя се е отнасяла за южното ни Черноморие. Цяло десетилетие той не се отказва от нея. Дори в плановете за развитието на тогавашния национален парк „Ропотамо“ бил изготвен и проект за неговото изграждане. Той обаче останал нереализиран. Построен бил делфинариум във Варна. Той е вторият на Черно море след този в Батуми (Грузия).